Jdi na obsah Jdi na menu
 



Jak předejít tomu, aby se vaše kočička otrávila ?

Jestlipak jste v poslední době zkontrolovali stav vaší domácí lékárničky? Zvláště v létě, kdy jsou práce na zahradě v plném proudu skladujete například pesticidy na uzamčeném místě ? Když uklízíte dům, uchováváte jídlo, alkohol nebo tabákové výrobky na bezpečném místě ? Tato opatření jsou nezbytná pro domácnosti s malými dětmi, ale v domácnostech se zvířátky se musí dodržovat také! Pojďme si tedy

Obrazek

podívat, před čím vším je potřeba mít se na pozoru.
Jed je jakákoliv látka škodlivá pro tělo zvířete. Zvířecí návnady jsou chutné jedy, které povzbuzují přijímání potravy a tím způsobují otravy při trávení. Kočky jsou od přírody zvídavé a mají tendenci všude vlézt a všechno prohledat, což znamená kontakt s hmyzem, mrtvými zvířaty a jedovatými rostlinami. Také to znamená, že ve spoustě případů, kdy je podezření na otravu je původce neznámý. Široká škála potencionálních jedovatých rostlin a keřů ztěžuje nebo zcela znemožňuje identifikaci kromě případů, kdy majitel přímo ví, jakou rostlinu nebo látku kočka pozřela.
U některých typů vegetace jsou jedovaté třeba jen některé části, u jiných je jedovatá celá rostlina.

Pokud máte podezření, že vaše kočka pozřela nějakou látku popsanou níže v seznamu nebo pokud vykazuje níže popsané příznaky , měli byste okamžitě zavolat pohotovost nebo vašeho veterináře. Ujistěte se, že u sebe máte obaly či krabičky nebo zbytky jakýchkoliv látek, u kterých máte podezření, že je vaše zvířátko spolklo.

Organofosfáty jsou organické směsi jako je malathion, diazinon a fenthion a karbamáty, neznámější pod názvy karbaryl a karbofuran. Jsou to neurologické jedy obsažené v pesticidech běžně užívaných pro péči o trávník a zahradu a v produktech proti vším a klíšťatům. Známky otravy těmito produkty jsou nadměrná slinivost, močení a vyprazdňování, dále zvracení, průjem a rozšířené zorničky.
Pokud zvířátko pozřelo větší dávku neurologických toxinů, může být jediným a také posledním příznakem jeho náhlá smrt.

Obrazek

Pyrethriny a pyrethroidy, jak přírodní tak i syntetické jsou neurologické jedy. V přírodě mají názvy pyrethrin I a II. Syntetické směsi obsahují allethrin, resmethrin a permethrin. Jsou obsaženy v insekticidech a některých prostředcích proti ektoparazitům (např. Diffusilu a Arpalitu) ve sprejích, rosolech a šampónech a v produktech pro péči o zahradu a dům. Známky otravy jsou nadměrné slinění, zvracení, průjem, třesavka, extrémní podrážděnost nebo depresivní stavy.

Kumariny obsažené v jedech na myši a krysy ovlivňují negativně schopnost srážlivosti krve. Myš, která sní takovou otrávenou granuli zemře na vykrvácení. Vaše zvířátko by postihlo to samé, přičemž vážnost příznaků často závisí na pozřeném množství. Dokonce i kočka, která sní otrávenou myš může onemocnět. Pokud to okolnosti naznačují, sledujte příznaky jako je obtížné dýchání, nechutenství, krvácení z nosu, krev v moči nebo stolici a dále krvácení z dásní.

Obrazek

Strychnin je používán jako jed na myši, krysy a krtky. Je to také běžná návnada na divoké vlky. Dá se koupit ve formě tablet fialové, červené nebo zelené barvy. Známky otravy jsou natolik typické, že se při stanovení diagnózy nelze splést. Začátek je náhlý (méně než dvě hodiny), první příznaky jsou třesavka a podrážděnost, poté se objeví intenzívní bolestivé nervové záchvaty trvající cca 60 vteřin během kterých kočka zaklání hlavu, nemůže dýchat a začíná modrat. Sebemenší podnět jako je pohlazení nebo poplácání vyvolává další záchvat. Tato charakteristika je používá právě pro stanovení přesné diagnózy. Dalšími příznaky toho, že je zasažena i nervová soustava jsou chvění, hryzání, slintání, nekontrolovatelné svalové křeče, kolaps a podlomení nohou.
Záchvaty v důsledku pozření strychninu a dalších jedů ovlivňujících centrální nervovou soustavu jsou někdy chybně diagnostikovány jako epilepsie. Taková identifikace je hrubá chyba, protože v případě strychninu je důležitý okamžitý zásah veterináře. Epileptické záchvaty obvykle trvají několik minut a již se v rámci jedné takové příhody nevracejí.
Pokud kočka projevuje tyto příznaky a je tedy zasažena centrální nervová soustava, neztrácejte čas s pokusy o vyvolání zvracení. Je důležité vyvarovat se všech hlasitých zvuků nebo zbytečného zvedání a poponášení kočky, protože může být pět vyvolán záchvat. Přikryjte kočku dekou nebo kabátem a okamžitě jeďte na nejbližší veterinární kliniku.

Flurooctan sodný je chemická sloučenina užívaná jako jed na krysy; je směsí obilí a další potravy pro hlodavce. Je tak účinný, že kočky a psi mohou být otráveni i pouhým snědením mrtvého hlodavce. Začínající příznaky jsou náhlé a projevují se zvracením doprovázeným chvěním a snahou se vyprázdnit, potácivou chůzí, atypickými pohyby nebo záškuby a kolapsem. Záchvaty nejsou vyvolávány vnějšími podněty tak, jako je tomu např. při požití strychninu.

Obrazek

Požití nemrznoucí směsi je jednou z nejběžnějších otrav u koček, protože ethylen glykol, jeho hlavní složka, má sladkou chuť, která kočky a psi láká. Jedna čajová lžička nemrznoucí směsi může zabít kočku středního vzrůstu. Příznaky otravy se objevují náhle a zahrnují zvracení, nekontrolovatelnou chůzi, slabost, strnulost a bezvědomí. Smrt může nastat od 12 do 36 hodin. Záchvaty nejsou příliš běžné. Kočky, které se z akutní otravy zotaví můžou mít poškozené ledviny a může nastat jejich selhání.

Žíraviny (kyseliny a alkaloidy) jsou obsaženy v čistících prostředcích pro domácnost, čističích odpadů a rozpouštědlech. Pokud jsou požity můžou způsobit popálení tlamičky, jícnu a žaludku. Některé případy jsou spojeny s akutní perforací (nebo pozdějším zúžením) jícnu a žaludku. Při takovéto příhodě omyjte kočce tlamičku. Podejte jí vodu nebo sodovku přímo do tlamičky a poté 2 čajové lžičky rostlinného oleje. Lze ho přidat i do kočičího žrádla. Zvyk podávání kyseliny pro neutralizaci alkaloidů a opačně už není v žádném případě doporučován, jelikož způsoboval poškození přirozeného prostředí žaludku. Nesnažte se vyvolat zvracení, mohl by se tím protrhnout žaludek a popálit jícen.

Tabákové výrobky způsobují podráždění, slinění, zvracení, svalovou slabost, kóma a dokonce i náhlou smrt, protože příznaky otravy se mohou vyvinout do několika minut. Marihuana způsobuje nucené pohyby svalstva, depresivní stavy nebo podrážděnost, třesavku a slinění. Větší množství může být pro zvíře smrtelné.

Aspirin a další léky poskytující úlevu od bolesti má jistě každý ve své domácnosti, ovšem otrava těmito látkami může být velice vážná. Pokud je aspirin dáván zvířeti,

Obrazek

předepsaná dávka se musí přísně dodržovat. Příliš mnoho aspirinu může vést až k chudokrevnosti a střevnímu krvácení. Ibuprofen a naproxen způsobují bolestivé potíže v oblasti trávicího traktu. Jedna 200miligramová tableta ibuprofenu může být toxická pro psa malého vzrůstu.

NIKDY NEDÁVEJTE KOČCE NEBO PSOVI Anopyrin, Acylpyrin a další preparáty obsahující kyselinu acetylosalicylovou. U koček působí na kyslík obsažený v jejich krvi a u psů způsobuje vážené depresivní stav a bolesti v krajině břišní. Pokud není rychle z těla odstraněn, pouhé 2 extra silné tablety za 24 hodin stačí k otrávení menšího zvířete. Klinické příznaky se mohou objevit do 1 – 2 hodin a představují nadměrné slinění, otoky pacek a obličeje, deprese a zbarvení dásní do popelavě šedivé barvy. Vyšší dávky bývají obvykle smrtelné.

Odpad z domácnosti není obvykle považován za otravný. Kočky jsou však velice vynalézavé co se týče potravy, ale jsou také mrchožrouti a přichází do styku se zdechlinami, tlejícími zbytky jídla, organickým hnojivem a dalšími škodlivými látkami. Kočky jsou také daleko více citlivější co se týče otravy jídlem a projevují se u nich příznaky jako zvracení a bolesti břicha. V některých případech jsou doprovázeny průjmem trvajícím 2 – 6 hodin a který je často se stopami krve. Může se objevit šok – zejména pokud je problém ztížen o fikci bakteriemi. Lehčí případy odezní samy za jeden, dva dny. Mnoho domácích mazlíčků se zajímá také např. o kompost, přičemž toxiny jsou produkovány bakteriemi, které způsobují kvašení. Rychlé a vážné příznaky zahrnují zvracení, krvavý průjem, bolestivé zduření krajiny břišní, třesavku, šok a kolaps.


Jak tedy můžete své mazlíčky před otravou chránit ?

Optejte se těch, kteří chemikálie používají (sousedé, zahradnické společnosti) na informace o tom, jak dlouho látky schnou a jaké jsou konkrétní složky. V případě, že zjistíte, že zvíře přišlo s chemikálií do styku, omyjte mu tlapky nedráždivým mýdlem a vodou.

Snažte se zamezit přístupu vašich zvířat do zeleninových a květinových záhonů.

Pokud máte na zahradě kompost, vyrobte na něj bednění nebo zakupte velké kontejnery přímo v obchodě.

Nikdy nezapomínejte, že „lidské“ léky můžete podat zvířátku jen za předpokladu, že to doporučí veterinář a předepíše přesnou dávku.

Obrazek

Co všechno tedy způsobuje otravu ?

U koček, které mají možnost volného výběhu ven a jsou chovány volně k otravám v podstatě nedochází, jelikož je varuje jejich přirozený instinkt a okusují jen rostliny, které jim chutnají a o kterých ví, že jim neuškodí.
U koček a zvláště koťat chovaných v bytě je zajímavá každá nová věc a nová rostlina a mají touhu všechno vyzkoušet a ochutnat. Zvláště pokud nemají možnost okusovat „kočičí trávu“ o to víc je vábí nové pokojové rostliny nebo okrasné kytice. Proto se před nákupem

Obrazek

jakékoliv rostliny nejprve informujte, zda vaší kočičce nebude hrozit žádné nebezpečí.

Pro shrnutí zde uvádíme dvě tabulky, první obsahuje položky, které se běžně vyskytují v domácnosti a jsou toxické pro kočky a v druhé je přehled nejběžnějších rostlin a keřů pro kočky jedovatých
více. Nicméně existuje velké množství vegetace, která není tak běžná a proto ji nenaleznete v naší tabulce, ale nabízíme vám možnost se nás přímo dotázat na konkrétní rostlinu nebo keř a my vám rádi poradíme s její vhodností umístění do společnosti k vaší kočičce.



 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Tornado, earchquakes?! No, it is XEvil.

(MashaVob, 12. 12. 2017 22:20)

Tato zpráva je zde zveřejněna pomocí programu XRumer + XEvil 4.0
XEvil 4.0 je revoluční aplikace, která může obejít téměř veškerou ochranu proti botnetu.
Captcha Rozpoznávání Google (ReCaptcha-1, ReCaptcha-2), Facebook, Yandex, VKontakte, Captcha Com a více než 8,4 milionu dalších typů!

Četl jste to - to znamená, že to funguje! ;)
Podrobnosti na oficiálních stránkách XEvil.Net, je bezplatná demo verze.

Může se otrávit Jarem?

(Majda, 23. 7. 2014 21:13)

Dobrý den, naše koťátko se dneska asi napilo trochy vody s Jarem. A od té doby vlastně pořád spí (asi 6 hodin), jindy bývá poměrně aktivní a tak se chci zeptat, jestli se tím nemohlo přiotrávit? Bohužel se mi nepovedlo otevřít vaši tabulku, a proto se omlouvám, pokud je to v ní zmíněné.
Předem děkuji za odpověď
Majda

Otrávená kočka prosím pomozte

(anastazia33, 27. 4. 2008 16:40)

Dobrý den,máme doma kočku a ta měla před týdnem koťata a nevíme kam je dala ale ona potrácí takže si myslím že potratila dva dny furt mňoukala a pak se jeden den neoběvila šla sem jí hledat a našla sem jí v seníku jak leží v zala sem jí domu vůbec nechtěla pít ani jíst.Rodiče říkají že snědla nějakou myš a ta myš byla otrávená takže si myslíme že kočka je taky otrávená protože nechce jíst napije se trochu vody je hubená má nějaký zánět v oku.Oko sem jí vyčistila borovou vodou doufám že to nevadí.Nechce ani mléko tak sem vzala injekční stříkačku a pomalu jí to stříkala do pusy a ona pomalu pila dostala sem do ní 80ml mléka.Píšu vám protože nevím co sní mám dělat prosím poraďte... Předem děkuji s pozdavem anastazia33.

Re: Otrávená kočka prosím pomozte

(Zdenka, 1. 2. 2014 0:27)

Dnes mi řekl veterinář, že nikdy se nemá dávat přiotrávené kočce mléko. Je to základní chyba.Jedy na myši a potkany jsou na bázi mléka, při požití tekutého mléka kočičkou, se rychleji v těle rozpouštějí.nmNevěděla jsem to, proto to píši sem.

Nafta

(Vendy, 19. 4. 2011 19:57)

Naše kočka zase byla přiotrávená naftou a teť nemůže chodit,stát ,ani sedět na místě protože má ucpaný CÉVY.Náš souset jménem RYBÁK.

otrava kocoura

(clarisa, 4. 1. 2010 20:39)

Dobrý den, právě mám doma přiotráveného kocoura. Podle veterináře rozhodne 24 hodin. Je to strašný pohled - sotva chodí, nejí, pořád jen spí nebo kňourá, počurává se. Veterinář mu dal nějaké injekce, ale nedává moc velkou šanci na přežití. Probrečela jsem celý den kvůli tomu, jak mu nemůžu nijak pomoct. Sousedům před týdnem na otravu zemřely dvě kočky, jestli to někdo z okolí dělá záměrně, zasloužil by elektrické křeslo!!!!

Otrava kočky

(Ondra wildas, 11. 5. 2008 9:22)

Ahoj
mám košišky ale jedna je asi přiotrávená ale neví se čím!!!!! to je hrůza vadne mi před očima dnes právě teď jsme byli u veterináře ale napíchal jíííí 3Injekce hroznej pohled chodí ven vrávorá hodně! ?dotaz:existuje nějaký test aby se zjistila látka kterou má v těle???????? s pozdravem. ,muj mail :vildik12@seznam prosím odepište (já 12 lettý klučina)

veterinář

(admina, 27. 4. 2008 20:31)

Já bych co nejdříve vyhledala veterináře!Aby se zjistilo co vaší kočičce je,jestli otrávená je nebo ne.

Acylpyrin a aspirin

(Ivana, 6. 9. 2007 10:56)

V článku uvádíte nutnost dodržování dávek aspirinu, o něco níže je varování před acylpyrinem. Oba léky obsahují kyselinu acetylsalicylovou, která je často pro kočky smrtelná. Takže kočkám ani acylpyrin, ani aspirin, ani anopyrin!